Filipović u poslednjim sekundama doneo bod Srbiji protiv Mađarske

06-08-2016

Srpski vaterpolisti u prvom meču na Olimpijskim igrama u Riju odigrali su nerešeno 13:13 sa reprezentacijom Mađarske. Mađari su tokom većeg dela meča imali prednost, početkom treće četvrtine vodili su 10:6, ali su puleni Dejana Savića uspeli da se vrate u meč, a u završnici i da stignu do izjednačenja. Filip Filipović je tri minuta pre kraja pogodio za prvo izjednačenje posle dužeg vremena (12:12), a zatim, posle pogotka Martona Vamoša, još jednom je bio precizan četiri sekunde pre kraja.

Na startu utakmice pokušao je Miloš Ćuk da zatrese mrežu, Viktor Nađ je zaustavio udarac, a onda je usledila goleada. Na drugoj strani je odmah uplivao Marton Sivoš i postigao gol za vođstvo Mađarske 1:0. Na izjednačenje se nije dugo čekalo, pošto je Sava Ranđelović lepim pogotkom poravnao na 1:1. Ekipa Tibora Benedeka sa igračem više stigla je do nove prednosti, a precizan je bio Balaš Erdelji. Slično je bilo na drugoj strani, Srbija je imala brojčanu prednost i Stefan Mitrović je to iskoristio (2:2).

Mogla je naša reprezentacija do prvog vođstva, ali je ponovo udarac Ćuka zaustavio Nađ. Mađari su potom iskoristili još jedan napad sa igračem više. Najpre su pogodili stativu, a onda je iz drugog pokušaja Norbert Hošnjanski uz pomoć ruke Milana Aleksića smestio loptu u mrežu Srbije. Nešto kasnije je iz polu kontre Ćuk iz trećeg pokušaja uspeo da zatrese mrežu (3:3).

Tri minuta pre kraja prvog perioda Dušan Mandić je imao odličnu priliku da pogodi za prvo vođstvo. Ostao je sam na pet metara, ali je Nađ uspeo da odbrani. Mađari su to znali da kazne i preko kapitena Deneša Varge, koji je uplivao ispred gola Srbije, doneo je svojoj selekciji novu prednost. Minut pre kraja prve četvrtine protivnik je prvi put stigao do “+2”, kada je Marton Vamoš odlično šutirao – 5:3.

I u drugom periodu golovi su nastavili da se ređaju kao na traci. Imala je Srbija odličnu šansu početkom tog perioda da sa dva igrača više smanji zaostatak. Međutim, dugo su kombinovali igrači Dejana Savića i na kraju je Mitrović šutirao preko gola. Ipak, Filipović je uspeo da prekine post Srbije i matirao je Nađa za 5:4. Usledila su dva gola Mađara za novu maksimalnu prednost. Najpre je iz peterca pogodio Daniel Varga, a zatim dva minuta pre kraja prvog poluvremena Kristian Manherc savladao Mitrovića za vođstvo od 7:4.

Duško Pijetlović je posle asistencije Mandića zaustavio nalet, ali je Zalanki iz polu kontri postigao novi gol za Mađarsku (8:5). Srbija je golom Mandića sa igračem više prišla na “-2”, ali je u poslednjoj sekundi Gabor Kiš uspeo da se i zbori za dobru poziciju pored Save Ranđelovića i da postigne gol za 9:6 na kraju prvog poluvremena.

Interesantno je da je golove za Mađarsku u prve dve četvrtine postiglo devet različitih igrača. Kao i do sada, selektor Savić je na poluvremenu promenio golmana, pa je Mitrovića zamenio Gojko Pijetlović.

Odmah na početku treće četvrtine Norbet Hošnjanski je uhvatio Gojka Pijetlovića “na spavanju” i pogodio je 10:6. Pokušao je Andrija Prlainović da odmah uzvrati, ali nije bio precizan. Međutim, posle isključenja koje je iznudio Pijetlović, Nikola Jakšić je sa stative smanjio na 10:7.

Pijetlović se razbranio u narednim minutima, a Srbija je na drugoj strani stvarala šanse. Novu priliku sa igračem više nije uspeo mladi Jakšić da iskoristili, a posle novog isključenje, koje je iznudio upravo vaterpolista Partizana, Filipović je postigao svoj drugi gol i što je još važnije, Srbija je prišla na 10:8. Pokušao je levoruki igrač Srbije da lobuje Nađa, ali je pogodio prečku. Serija Srbije je nastavljena i minut pre kraja Ćuk je postigao fantastičan pogodak za 10:9.

Mađari su na nešto više od minut pre kraja trećeg perioda imali napad sa igračem više, Benedek je zatražio tajm-aut, ali nisu uspeli da prekinu nalet Srbije i Pijetlović je odlično reagovao. Ponovo je Filipović želeo lob udarcem da matira Nađa, ali je, kao i nekoliko minuta pre toga, lopta pogodila prečku. U samoj završnici treće deonice ekipa selektora Benedeka imala je polu kontru, Andrija Prlainović je zaradio treće isključenje, a na drugoj strani sam je ostao Hošnjanski i nije mu bilo teško da matira Pijetlovića za 11:9.

Srbija je poslednju četvrtinu otvorila golom. Slobodan Nikić je na stativi iskoristio asistenciju Ćuka i pogodio je za 11:10. Jakšić nije uspeo da zaustavi Kiša, zaradio je novo isključenje, a Deneš Varga je vratio Mađarskoj “+2”.

Kao i na početku odlučujućeg perioda, Ćuk je na dva metra uposlio Nikića i Srbija je ponovo stigla na gol minusa. Sredinom deonice Aleksić je pogodio stativu, a konačno, tri minuta pre kraja utakmice, Filipović je sa igračem više doneo izjednačenje (12:12). Dva minuta pre kraja Vamoš je vratio vođstvo svojoj ekipi i Mađari su u završnicu ušli sa golom viška. Aleksić je pogodio stativu, a zatim Ćuk prečku, pa je protivnik imao priliku da reši sve dileme. Međutim, u poslednjim sekundama utakmice Filipović je savladao Dekera, koji je prethodno na golu zamenio Nađa zbog povrede – 13:13.

Upravo je Filipović bio najefikasniji u timu Srbije sa tri gola, a isti učinak imao je kod Mađarske Hošnjanski.