Pro Reko po 30. put šampion Italije!

27-05-2016

Vaterpolisti Pro Reka osvojili su večeras titulu šampiona Italije, po 30. put u klupskoj istoriji, a 11. zaredom. U finalnom meču završnog turnira, koji je odigran na bazenu u Soriju, Pro Reko je savladao Brešu rezultatom 8:6 (2:1, 1:1, 2:0, 3:4).

Gosti su prvi stigli do vođstva, pošto je posle nešto više od 60 sekundi igre Valerio Rico savladao Tempestija. Pro Reko je do kraja prvog perioda preokrenuo a do kraja meča je samo još jednom bilo nerešeno. Najpre je Dušan Mandić poravnao, a nekoliko minuta kasnije je Aleksandar Ivović zatresao mrežu za prvo vođstvo domaće ekipe. U drugoj četvrtini dugo se igralo bez golova, da bi minut pre kraja prvog poluvremena srpski centar, Nemanja Ubović, poravnao na 2:2. Međutim, taj rezultat se nije dugo zadržao na semaforu, pošto je već u narednom napadu Frančesko Di Fulvio vratio vođstvo domaćima i sa rezultatom 3:2 se otišlo na odmor.

U trećem kvartalu Pro Reko je napravio veliki korak ka pobedi i tituli, pošto je uspeo da sačuva svoju mrežu, a na drugoj strani su precizni bili Petro Filjoli i Mateo Aikardi (5:2). Ipak, maksimalnu prednost stari-novi šampion imao je početkom poslednjeg perioda, kada je mrežu po drugi put zatresao Di Fulvio, za vođstvo od 6:2. U nastavku se igralo gol za gol, ali je pobednik bio poznat. Breša je tek u poslednjim minutima uspela da ublaži poraz.

Najefikasniji u finalu bio je Frančesko Di Fulvio, sa tri pogotka. Dva je dodao Dušan Mandić, a po jednom su mrežu zatresli Petro Filjoli, Mateo Aikardi i Aleksandar Ivović. Kod Breše su po jedan gol postigli Kristijan Prešuti, Giljermo Molina, Valerio Rico, Nikolas Prešuti, Zeno Bertoli i Nemanja Ubović.

Sve titule Pro Reka (30): 1959, 1960, 1961, 1962, 1964, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1974, 1978, 1982, 1983, 1984, 2002, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 i 2016.