Srbija pobedila Španiju i plasirala se na završni turnir SL

26-04-2016

Srpska vaterpolo reprezentacija u petom kolu Svetske lige pobedila je u Barseloni selekciju Španije rezultatom 14:13 (4:3, 4:3, 1:4, 5:3) i tako se plasirala na završni turnir Svetske lige. Srbija je u ovom meču igrala bez nekoliko standardnih igrača, a posle prvog poluvremena je vodila 8:6. Odlični Španci u trećoj četvrtini su stigli do preokreta, ali je Srbija u odlučujućoj četvrtini zaigrala bolje i stigla do nove pobede.

Na početku se igralo u odličnom ritmu, sa mnogo golova, pa je Srbija posle nekoliko minuta igre vodila 3:2. Redom su mrežu pogađali Strahinja Rašović, Slobodan Nikić i Filip Filipović, a Španci su dva puta stizali do izjednačenja. Minut i po pre kraja prvog perioda Nemanja Vico je povisio na 4:2, ali su domaći do kraja te četvrtine prišli na gol zaostatka. U drugoj deonici Španija je stigla do vođstva od 5:4, ali je Srbija serijom 4:0 i golovima Drašovića, Pijetlovića, Mandića i Nikića stigla do najveće prednosti na meču (8:5). Sjajno su u tom periodu saigrače razigravali Andrija Prlainović i Filip Filipović. Gonzalo Ečenike je smanjio zaostatak, a Branislav Mitrović je sprečio doamće da ponovo priđu na gol minusa, pa je na poluvremenu bilo 8:6.

U trećem delu Španija je apsolutno dominirala. Već posle minut i po igre domaći su došli do izjednačenja (8:8). Nalet je prekinuo Pijetlović, ali su Španci ubrzo poravnali, a onda dve sekunde pre kraja treće deonice stigli do vođstva. U poslednjih osam minuta briljirao je Stefan Mitrović. Početkom odlučujuće četvrtine iz peterca je izjednačio na 10:10. Međutim, Munariz i Gutierez su doneli dva gola viška Španiji (12:10). Mitrović je na drugoj strani nastavio da pogađa i sa nova dva pogotka poravnao je rezultat (12:12). Mogli su Španci da dođu do nove prednosti, ali je odličan bio Gojko Pijetlović na golu. Odmah je usledila polu kontra i Srbija je povela 13:12 preko Filipovića. Naša reprezentacija bila je bolja u završnici i dva minuta pre kraja meča Viktor Rašović je pogodio za 14:12. Španci su preko Alberta Espanjola prišli na gol minusa, pa se ušlo u neizvesnu završnicu. U poslednjem minutu domaći su imali napad za izjednačenje, ali su pogodili stativu i Srbija je pobedila 14:13.

Najefikasniji je bio Mitrović sa tri gola. Po dva su dodali Filipović, Nikić i Pijetlović, a po jednom su se u strelce upisali Mandić, Vico, Drašović i braća Rašović, Strahinja i Viktor. Kod domaćina je sjajan bio Munariz, koji je pet puta bio precizan. Po dva gola su dodali Fernandez i Malarač, a po jednom Espanjol, Gutierez i Ečenike.

Srbija je prva u grupi sa svih pet pobeda. Crna Gora ima tri trijumfa, Španija dva, a Francuska je poslednja na tabeli i bez bodova je.