Srbija posle peteraca pobedila Hrvatsku u Nišu

12-12-2018

U trećem kolu Evropa kupa, vaterpolo reprezentacija Srbije pobedila je u Nišu posle peteraca selekciju Hrvatske rezultatom 11:9. Hrvatska je vodila 5:2 u prvom poluvremenu, a Srbija je postepeno smanjivala zaostatak i u poslednjoj sekundi preko Dušana Mandića stigla je do izjednačenja od 7:7. Usledili su peterci, a tu je Srbija bila preciznija i tako je stigla do novih bodova, posle trijumfa protiv Rumunije.

Srbija je povela golom Duška Pijetlovića u prvom minutu, a potom je Filip Filipović propustio priliku da iz peterca, koji je iznudio Andrija Prlainović, duplira prednost. Brzim golovima Anđela Šetke, Havijera Garsije i Lorena Fatovića, Hrvatska je preokrenula. Tada je Filipović propustio još jedan peterac, pošto je odbranio raspoloženi Ivan Marcelić, koji je na kraju imao čak 14 odbrana. Srbija je u prvih osam minuta tri puta pogodila okvir gola.

Drugi period golom je otvorio Filipović. Međutim, odmah je Fatović odgovorio, a u narednim minutima nekoliko dobrih intervencija je imao Mitrović. Minut i po pre kraja prvog poluvremena Garsija je iz kontre povisio na 5:2, da bi Srbija iz treće prilike sa igračem više preko Prlainovića smanjila zaostatak. U samom finišu drugog perioda, Pijetlović je dodatno smanjio rezultatski minus pred odlazak na odmor – 4:5.

Srpski vaterpolisti su na startu trećeg dela meča imali dve prilike sa igračem više, a kapiten Filipović je pogodoio za 5:5. Sredinom te četvrtine mladi Fatović je još jednom zatresao mrežu, a gosti su propustili dve prilike sa igračem više. Na isti način revanširala se i Srbija na drugoj strani, pa je Hrvatska u poslednjih osam minuta ušla sa vođstvom od 6:5.

Dugo se čekalo na gol u odlučujućem periodu. Marcelić je odbranio dva šuta u napadima Srbije sa igračem više, a tri minuta pre kraja Ante Vukičević je iz peterca propustio priliku da donese svojoj selekciji „+2“. Iz kontre je Filipović zatresao mrežu za 6:6, ali je odmah, uz mnogo sreće, Joković pogodio za novo vođstvo Hrvatske, dva minuta i 20 sekundi pre kraja meča. Selekcija Ivice Tucka imala je prvi napad u poslednjem minutu, ali je izgubila loptu. Srbija je dobila igrača više pet sekundi pre kraja, Savić je zatražio tajm-aut, a Mandić je obezbedio peterce.

Branislav Mitrović je zaustavio udarce Mara Jokovića i Anta Vukičevića, dok su na drugoj strani bili sigurni Filip Filipović, Andrija Prlainović, Nikola Jakšić i na kraju Mandić.

Srbija je prva na tabeli grupe D Evropa kupa sa šest bodova, druga je Hrvatska sa tri, dok je poslednja Rumunija bez bodova.

Najefikasniji na meču, Filip Filipović, rekao je posle utakmice:

Preuzimam odgovornost. Da sam realizovao peterce lakše bi igrali. Ovako smo jurili i čestitam ekipi na pobedi. Posle poluvremena smo pojačali ritam i to nam je na kraju donelo uspeh.

Srbija – Hrvatska 11:9 (1:3, 3:2, 1:1, 2:1- 4:2)

Bazen Čair. Gledalaca 1400. Sudije: Severo (Italija), Vojevodin (Rusija). Igrač više: Srbija 11 (3), Hrvatska 10 (3). Peterci: Srbija 2 (0), Hrvatska 2 (1).

SRBIJA: G. Pijetlović, Mandić 2, V. Rašović, Ranđelović, Drašović, D. Pijetlović 2, Vico, S. Rašović, Jakšić 1, Filipović 4, Prlainović 2, S. Mitrović, B. Mitrović. Selektor: Savić.

HRVATSKA: Marcelić, Macan, Fatović 3, Lončar, Joković 1, Čagalj, Vukićević, Bušlje, Miloš, Vrlić 1, Šetka 1, Garsija 3, Anić. Selektor: Tucak.

Peterci: Joković – brani Mitrović, Filipović 8:7, Vukičević – brani Mitrović, Prlainović 9:7, Garsija 9:8, Jakšić 10:8, Fatović 10:9, Mandić 11:9.