Srbija potopila Grčku za plasman u četvrtfinale SP

19-07-2019

Vaterpolo reprezentacija Srbije plasirala se u četvrtfinale Svetskog prvenstva.

Podmlađeni sastav Srbije razbio je selekciju Grčke u trećem kolu grupne faze rezultatom 9:3 i tako se plasirao direktno u četvrtfinale Svetskog šampionata u Južnoj Koreji. Briljirao je Dušan Mandić, strelac četiri pogotka, dok je na golu Srbije briljantan bio Dimitrije Rističević, koji je sakupio čak 16 odbrana. Srbija će imati tri dana pauze, a potom se, 23. jula, sastaje sa boljim iz duela Španija – Japan.

Sjajno je otvorila Srbija meč. Dušan Mandić je sa krila silovitim udarcem pogodio za 1:0, a u odbrani su srpski vaterpolisti odolevali napadima Grčke sve do šestog minuta, kada je lepim udarcem sa sedam metara poravnao Aleksandros Gunas. Međutim, Srbiju to nije poremetilo i do kraja prve četvrtine braća Rašović, najpre Strahinja, a potom i Viktor, sa krilnih pozicija su pogađali mrežu i Srbija je na odmor otišla sa vođstvom od 3:1. Interesantno je da je Srbija sva tri pogotka postigla sa igračem više.

Odmah na početku druge četvrtine Janis Funtulis je sa dva igrača više smanjio zaostatak, ali je odmah uzvratio Mandić, ponovo sa igračem više. Srpskim bekovima bilo je teško da sačuvaju Konstantinosa Murikisa, koji iz okreta savladao Rističevića za 4:3. Posle Đorđa Lazića, isključenje je iznudio i Vico, a i ovog igrača više iskoristila je Srbija, pošto je Ognjen Stojanović postigao gol. U novoj takvoj situaciji, Miloš Ćuk je „prebacio“ do Lazića, a srpski centar je povisio na 6:3.

Grci su potom imali nekoliko odličnih prilika, ali su pogađali okvir gola, a u nekim situacijama je odbranio i Dimitrije Rističević, te se sa 6:3 otišlo na odmor. U trećoj četvrtini nije bilo golova. Vreme je prolazilo, Grčka je pokušavala da smanji zaostatak i vrati se u meč, ali je Rističević bio sjajan.

Srpski golman je odličnom odbranom otvorio i poslednju četvrtinu, a potom je Srbija golovima Mandića i Lazića otklonila sve dileme, pošto je povela 9:3. Najpre je Mandić sa dva sjajna udarce, u svom stilu, povisio na 8:3, a zatim je novi gol dodao Lazić.

Srbija – Grčka 9:3 (3:1, 3:2, 0:0, 3:0)

Sudije: Boris Margeta (Slo), Herman Moler (Arg).

Srbija: Rističević, Mandić 4, V. Rašović 1, Ranđelović, Ćuk, Lazić 1, Vico, Dedović, Jakšić, Drašović, Stojanović 1, S. Rašović 1, Dobožanov.

Grčka: Zerdevas, Genidunijas, Skumpakis, Papanastasiu, Funtulis 1, Kapocis, Dervisis, Argiropulos Kanakikis, Murikis 1, Kolomvos, Gunas 1, Vlahopulos, Galanidis.