Srbija izgubila od Španije u četvrtfinalu Svetske lige

11-03-2020

U četvrtfinalu evropske grupe Svetske lige, Srbija je na bazenu SRC „Milan Gale Muškatirović“ izgubila od selekcije Španije 13:11 (3:3, 5:1, 2:3, 3:4). Selektor Dejan Savić nije mogao da računa na Andriju Prlainovića, Savu Ranđelovića, Branislava Mitrovića, Duška Pijetlovića, Milana Aleksića i Strahinju Rašovića.

Španija je tako uspela da nanese četvrti poraz Srbiji u nizu. U aprilu prošle godine Španci su bili bolji od Srbije u četvrtfinalu Evropa Kupa. Nekoliko meseci kasnije, Španci su trijumfovali u četvrtfinalu Svetskog prvenstva, a u januaru ove godine u četvrtfinalu Evropskog prvenstva. Sada je ekipa Dejana Savića pretrpela poraz od Španije i u četvrtfinalu Svetske lige.

Srbija je povela golom Miloša Ćuka u drugom minutu, ali su Španci brzo preokrenuli. Novo izjednačenje doneo je Draško Gogov, koji se još jednom upisao u strelce u poslednjoj sekundi prvog perioda, kada je sa pola terena savladao Daniela Lopeza Pineda i ta četvrtfina je završena rezultatom 3:3.

Veliku razliku gosti su napravili u drugom periodu, kada su konstantno uvećavali prednost i na veliki odmor su otišli sa vođstvom od 8:4. Alberto Munariz je otvorio seriju golom sa centralne pozicije, dok je posle polu kontre Španija postigla još jedan gol. Kapiten Srbije je zaustavio nalet, da bi potom Sanauha, Tahulj i Fernandez povisili na 8:4. Savić je na poluvremenu promenio golmana, priliku je dobio Dimitrije Rističević, a Srbija je postepeno smanjivala zaostatak.

Golovima Filipovića i Stefana Mitrovića domaći su prišli na 8:6, ali je Felipe Perone iz kontre vratio na „+3“. U poslednjim sekundama napada sa igračem više Nikola Dedović je postigao novi gol za Srbiju (7:9), ali je Munariz ponovo bio precizan za tri gola razlike pred početak poslednjeg perioda.

Raspoloženi Filipović je ponovo bio precizan na otvaranju poslednje četvrtine, a četiri minuta pre kraja Nemanja Vico se lepo izborio za poziciju i smanjio na samo 10:9. Međutim, na drugoj strani je De Toro prekinuo nalet, a sjajnim udarcem Munariz je rešio pitanje pobednika (9:12). Filipović je vratio nadu, ali Srbija nije uspela da stigne do novog izjednačenja.

Munariz je bio trostruki strelac za Španiju, dok su Perone i De Toro postigli po 2 gola. Kod Srbije ubedljivo najefikasniji je bio kapiten Filip Filipović, strelac pet golova.

Filip Filipović je bio najefikasniji sa pet golova, a posle meča je dodao:

– Mnogo smo primili golova, nedopustivo. Nije izgovor što smo igrali u kombinovanom sastavu ali je to razlog što smo u nekim momentima baš loše delovali. Sve to ne umanjuje pobedu Španije koja kontrolisala meč.

Srbija – Španija 11:13 (3:3, 1:5, 3:2, 4:3)

Bazen „25.maj Milan Gale Muškatirović“. Gledalaca 450. Sudije: Murhaj (Mađarska), Aleksandresku (Rumunija). Igrač više: Srbija 11 (5), Rumunija 11 (5). Peterci: Srbija 1 (1).

SRBIJA: Pijetlović, Mandić, Dedović 1, Radović, Ćuk 1, Lazić, Vico 1, Drašović, Jakšić, Filipović 5, Gogov 2,Mitrović 1, Rističević. Selektor: Savić.

ŠPANIJA: Lopez-Pinedo, Munariz 3, Gramados 1, Sanahuja 1, Del Toro 2, Larumbe, Delgado 1, Fernandez 1, Taul 1, Perone 2, Malarač 1, Kabanas, Lorio. Selektor: Martin.