Srbija potopila Rusiju i plasirala se u četvrtfinale

18-07-2018

Vaterpolo reprezentacija Srbije ostvarila je i drugu pobedu na Evropskom prvenstvu u Barseloni i tako se praktično plasirala u četvrtfinale, pošto u petak od 11 sati igra protiv Slovačke, koja ima dva poraza. Srbija je u trećem kolu pobedila Rusiju rezultatom 11:9 posle velike borbe.

Srbija je, kao i protiv Rumunije, odlično otvorila utakmicu. Posle 56 sekundi Filip Filipović je zatresao mrežu za 1:0, a minut kasnije bilo je 2:0, kada je Duško Pijetlović sa centarske pozicije bio precizan. Smanjili su Rusi nešto kasnije, a potom Srbija nije iskoristila dve prilike sa igračem više. U svom stilu Miloš Ćuk je povisio na 3:1, ali Rusi nisu dozvolili da se protivnik odlepi i Stefan Andrjukov je svojim drugim golom smanjio. Mogli su Rusi i do izjednačenja u poslednjem napadu u prvom periodu, kada su imali igrača više, ali je Branislav Mitrović odbranio.

Velika borba vodila se i u drugom periodu. Rusija je iskoristila tri prilike sa igračem više, dok su na drugoj strani vođstvo Srbiji donosili Andrija Prlainović, Filipović i Dušan Mandić, te se sa 6:5 otišlo na veliki odmor. U završnici druge četvrtine Savić je zatražio tajm-aut, a Stefan Mitrović je sa krila šutirao pravo u golmana Petra Fedotova.

Posle tri i po minuta u trećem delu meča, Srbija je bila blizu pobede. Najpre je Prlainović iz kontre pogodio za 7:5, a posle toga su Mitrović sa igračem više i Mandić povisili na 9:5. Ipak, Rusi se nisu predali. Konstantin Harkov je smanjio na 9:6 do kraja trećeg perioda, a Igor Bičkov je dodatno umanjio prednost Srbije. Lepim golovima sa dva metra Nemanja Vico i Nikola Jakšić su održavali prednost Srbije, a konačnih 11:9 postavio je Ivan Nagajev minut i po pre kraja.

Najefikasniji su bili Mandić, Filipović i Prlainović sa dva gola, koliko su postigli i Andrjukov, Harkov i Nagajev kod Rusije.

Rusija – Srbija 9:11 (2:3, 3:3, 1:3, 3:2)

Bazen Pikornel. Gledalaca: 400 . Sudije: Korizna (Poljska), Mersije (Francuska). Igrač više: Rusija 12 (6), Srbija 10 (5).

RUSIJA: Fedotov, Sučkov, Andrjukov 2, Derevijankin 1, Kopsev, Harkov 2, Merkulov 1, Nagajev 2, Bičkov 1, Holod, Lisunov, Šepeljev, Stasenko. Selektor: Jevstignjejev.

SRBIJA: G. Pijetlović, Mandić 2, Rašović, Ranđelović, Ćuk 1, D. Pijetlović 1, Vico 1, Aleksić, Jakšić 1, Filipović 2, Prlainović 2, S. Mitrović 1, B. Mitrović. Selektor: Savić.