Pro Reko po 31. put šampion Italije

20-05-2017

Vaterpolisti Pro Reka postali su po 31. put šampioni Italije, pošto su u finalu završnog turnira prvenstva u Torinu pobedili Brešu sa ubedljivih 13:6. Ovo je ujedno i prva titula za Vladimira Vujasinovića, koji je prošlog leta seo na klupu slavnog kluba. Ranije je sa ekipom osvojio Kup Italije, a do kraja sezona ga očekuje završni turnir Lige šampiona, od 25. do 27. maja u Budimpešti.

Posle minut igre poveo je šampion golom Matea Aikardija, da bi nešto kasnije uzvratio centar Breše, Nemanja Ubović. Usledila je serija Pro Reka od 3:0 za prvo veće vođstvo. Redom su mrežu tresli Mišel Bodegas, Dušan Mandić i Sandro Sukno. U samoj završnici prvog perioda hrvatski vaterpolista Petar Muslim smanjio je na 4:2.

Nastavio je Pro Reko u istom ritmu i u drugih osam minuta, te je tri minuta pre kraja prvog poluvremena vodio 7:3, a na odmor je otišao sa tri gola viška. Breša je zaigrala nešto bolje u nastavku, pa je golovima Zena Bertolija i Kristijana Prešutija već posle dva i po minuta igre u nastavku prišla na gol minusa (7:6). Frančesko Di Fulvio se pobrinuo da njegov tim u poslednju četvrtinu uđe sa “+2”, a u odlučujućem periodu Pro Reko je razbio velikog rivala. Redom su gol Marka Del Lunga pogađali Aleksandar Ivović, Petro Filjoli, pa ponovo Ivović, Bodegas i na kraju Sukno, za konačnih 13:6 i novu, 31. titulu u istoriji kluba.

Pro Reko je u regularnom delu prvenstva bio prvi sa skorom od 25 pobeda i jednim porazom. Ekipa trenera Vujasinovića jedini poraz pretrpela je od Breše, ali se velikom rivalu revanširala onda kada je bilo važnije. U polufinalu u Torinu Pro Reko je deklasirao Napoli sa 20:6, a u finalu je ubedljivim rezultatom savladana Breša.